RDE2024S3V3
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RDE2024S3V3 PDF
Type Description
Series:RDE20 (20W)
Package:-
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):13V
Voltage - Input (Max):70V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.5A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)