SUS6243R3C
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 4.5W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SUS6243R3C PDF
Type Description
Series:SUS (6W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.35A
Power (Watts):4.5 W
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:75%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.24" L x 0.71" W x 0.26" H (31.6mm x 18.1mm x 6.5mm)