REC3.5-4824SRW/R8/C
Description
DC DC CONVERTER 24V 3.5W
DataSheet
REC3.5-4824SRW/R8/C PDF
Type Description
Series:ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):145mA
Power (Watts):3.5 W
Voltage - Isolation:8 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)