REC3.5-1212SRW/R8/A
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 3.5W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
REC3.5-1212SRW/R8/A PDF
Type Description
Series:ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):290mA
Power (Watts):3.5 W
Voltage - Isolation:8 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:82%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)