IQG48033A120V-109-R
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
IQG48033A120V-109-R PDF
Type Description
Series:iQG (400W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Intermediate Bus Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):33A
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 124°C
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)