REM5E-2415S/R10/A/CTRL
Description
DC DC CONVERTER 15V 5W
DataSheet
REM5E-2415S/R10/A/CTRL PDF
Type Description
Series:MEDLINE REM5E (5W)
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):333mA
Power (Watts):5 W
Voltage - Isolation:10 kV
Applications:Medical
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)