R0.5ZX-0505/HP-R
Description
DC DC CONVERTER 5V 500MW
DataSheet
R0.5ZX-0505/HP-R PDF
Type Description
Series:ECONOLINE R0.5ZX (0.5W)
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.75V
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100mA
Power (Watts):500 mW
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:71%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SMD Module, 6 Leads
Size / Dimension:0.60" L x 0.42" W x 0.33" H (15.2mm x 10.7mm x 8.5mm)