R2D12-1512
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R2D12-1512 PDF
Type Description
Series:ECONOLINE R2D (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):13.5V
Voltage - Input (Max):16.5V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):83mA, 83mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:83%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension:0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)