
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AM8T-Z (8W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 9V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Power (Watts): | 8 W |
| Voltage - Isolation: | 1.5 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C (With Derating) |
| Efficiency: | 80% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 24-DIP Module, 7 Leads |
| Size / Dimension: | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | CE, cURus, UL |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AM8T-1203SZ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 12.2V 750W
DC DC CONVERTER 48V 399W
DC DC CONVERTER 12V 3W
TVS DIODE 24V 38.9V SMC
JUMPER TERM BLK 4POS FLAT PIN
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
DC DC CONVERTER 3.3V