R24P23.3S/P/R8
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R24P23.3S/P/R8 PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:8 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:78%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)