MGS10243R3
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MGS10243R3 PDF
Type Description
Series:MGS (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.6A
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module
Size / Dimension:0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)