R15P3.3S/P/X2
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R15P3.3S/P/X2 PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):13.5V
Voltage - Input (Max):16.5V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):303mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:6.4 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:70%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)