MGJ1D051505MPC-R13
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V -5V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MGJ1D051505MPC-R13 PDF
Type Description
Series:MGJ1 (1W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50mA, 50mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:5.2 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Efficiency:63.5%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SMD Module
Size / Dimension:0.78" L x 0.59" W x 0.17" H (19.7mm x 15.0mm x 4.4mm)