RDD0824S15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 8W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RDD0824S15 PDF
Type Description
Series:RDD (8W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):13V
Voltage - Input (Max):70V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):535mA
Power (Watts):8 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)