CBS1002415-RF2
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 101W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CBS1002415-RF2 PDF
Type Description
Series:CBS (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.7A
Power (Watts):101 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.44" L x 2.34" W x 1.04" H (62.0mm x 59.5mm x 26.5mm)