REM5E-4812S/R10/A
Description
DC DC CONVERTER 12V 5W
DataSheet
REM5E-4812S/R10/A PDF
Type Description
Series:MEDLINE REM5E (5W)
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):417mA
Power (Watts):5 W
Voltage - Isolation:10 kV
Applications:Medical
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Efficiency:82%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)