R0.25S12-243.3-R
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 250MW
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R0.25S12-243.3-R PDF
Type Description
Series:ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):76mA
Power (Watts):250 mW
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:60 ~ 70%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension:0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)