
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AM2D-Z (2W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 2 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 7.2V |
| Voltage - Output 2: | 7.2V |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 139mA, 139mA |
| Power (Watts): | 2 W |
| Voltage - Isolation: | 1 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 78% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 7-SIP Module, 6 Leads |
| Size / Dimension: | 0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | CE |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AM2D-050707DZ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 5V 10W
DC DC CONVERTER 48V 400W
DC DC CONVERTER 5V
CAP TANT POLY 470UF 10V 2917
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
DC DC CONVERTER 7.2V 7.2V 2W
TERM BLOCK 9POS 35DEG 7.5MM PCB