
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MINI (250W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 43V |
| Voltage - Input (Max): | 110V |
| Voltage - Output 1: | 36V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 6.94A |
| Power (Watts): | 250 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 87.7% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Module |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of V72B36H250B3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER
DC DC CONVERTER 48V 50W
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
CRYSTAL 50.0000MHZ 8PF SMD
DC DC CONVERTER 24V 200W
DC DC CONVERTER 36V 250W
CCS CABLE 12V