RPA60-2415SFW
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RPA60-2415SFW PDF
Type Description
Series:POWERLINE RPA60-FW (60W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:93.3%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)