IK2412SA
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 250MW
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
IK2412SA PDF
Type Description
Series:IK (0.25W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20.8mA
Power (Watts):250 mW
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:56%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-SIP Module
Size / Dimension:0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)