
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PDS2-M (2W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 167mA |
| Power (Watts): | 2 W |
| Voltage - Isolation: | 1.5 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Efficiency: | 82% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SMD Module, 5 Leads |
| Size / Dimension: | 0.50" L x 0.33" W x 0.29" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | EN |
| Standard Number: | 55024; 55032 Class A |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 38 | ||
| 76 | ||
| 114 | ||
| 266 | ||
| 532 |
Current price of PDS2-S5-S12-M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
DC DC CONVERTER 24V 151W
DC DC CONVERTER 12V 3W
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
DC DC CONVERTER 12V 2W
FIXED IND 18UH 106MA 4.2 OHM SMD
DC DC CONVERTER 500V 15W