AM3F-2407SH52Z
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 7.2V 3W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM3F-2407SH52Z PDF
Type Description
Series:AM3F-Z (3W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Voltage - Output 1:7.2V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):416mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:5.2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:67%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:12-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:1.26" L x 0.32" W x 0.57" H (32.0mm x 8.0mm x 14.5mm)