R1S12-153.3/HP-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
DataSheet
R1S12-153.3/HP-R PDF
Type Description
Series:ECONOLINE R1S (1W)
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):13.5V
Voltage - Input (Max):16.5V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):303mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:75%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension:0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)