SIP502.1LT
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 2.1V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SIP502.1LT PDF
Type Description
Series:SIP500 (20W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:2.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:11-SIP Module
Size / Dimension:2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 8.1mm x 14.0mm)