DRQ-12/42-D48PKAL1-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 500W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DRQ-12/42-D48PKAL1-C PDF
Type Description
Series:DRQ-12/42-D48 (500W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Intermediate Bus Converter, Digital
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):38V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):42A
Power (Watts):500 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:95.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP Module (15 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 1.45" W x 1.10" H (58.4mm x 36.8mm x 27.9mm)