DFC10E12S12
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DFC10E12S12 PDF
Type Description
Series:DFC10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):900mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:700 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:83%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:2.02" L x 1.02" W x 0.42" H (51.3mm x 25.9mm x 10.7mm)