RP15-243.3SOFW/N-R
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RP15-243.3SOFW/N-R PDF
Type Description
Series:POWERLINE RP15-SOFW (15W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:85%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD Module
Size / Dimension:1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)