RSD-053.3/P-R
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
DataSheet
RSD-053.3/P-R PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RSD (1W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-3.3V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):152mA, 152mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:70%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SMD Module, 6 Leads
Size / Dimension:0.60" L x 0.32" W x 0.29" H (15.2mm x 8.2mm x 7.3mm)