PTK10-Q24-D12
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PTK10-Q24-D12 PDF
Type Description
Series:PTK10 (10W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):450mA, 450mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 71°C
Efficiency:83%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)