
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Excalibur™ PT5500 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.1V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 1.2V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Power (Watts): | - |
| Voltage - Isolation: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 79% |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Package / Case: | 5-SIP Module |
| Size / Dimension: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT5506A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 5.8V 50W
DC DC CONVERTER 15V 150W
DC DC CONVERTER 48V 500W
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ LVDS
DC DC CONVERTER 3.3V 3.3V 2W
DC DC CONVERTER 1.2V
CONN RCPT HSG MALE 41POS INLINE