
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | iCF (1000W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 9V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 42A |
| Power (Watts): | 1 kW |
| Voltage - Isolation: | 2.25 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Efficiency: | 94.6% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.70" L x 2.50" W x 0.52" H (119.4mm x 63.5mm x 13.2mm) |
| Supplier Device Package: | Full Brick |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ICF0442V1NSC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 40V 25W
DC DC CONVERTER 40V 100W
DC DC CONVERTER 3.3V 17W
DC DC CONVERTER 10V 75W
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
DC DC CONVERTER 24V 1KW
SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 45MM