
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PT6500 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| Voltage - Output 1: | 2.5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 8A |
| Power (Watts): | - |
| Voltage - Isolation: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OTP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 83% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SMD Module |
| Size / Dimension: | 1.71" L x 1.22" W x 0.42" H (43.4mm x 31.0mm x 10.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT6503L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
DC DC CONVERTER 5.5V 50W
DC DC CONVERTER 52V 100W
XTAL OSC VCXO 27.0000MHZ CMOS
TVS DIODE 214V 361.2V DO204AC
DC DC CONVERTER 2.5V 20W
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP