PTK15-Q24-T315
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V +/-15V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PTK15-Q24-T315 PDF
Type Description
Series:PTK15 (15W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:3
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A, 250mA, 250mA
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 71°C
Efficiency:83%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:Enable, Active High
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
V72C5C100BN2
V72C5C100BN2
DC DC CONVERTER 5V 100W
V150C15E150B3
V150C15E150B3
DC DC CONVERTER 15V 150W
VI-J7H-CZ
VI-J7H-CZ
DC DC CONVERTER 52V 25W
SiT3373AC-2E3-33NE644.531250Y
SiT3373AC-2E3-33NE644.531250Y
XTAL OSC VCXO 644.53125MHZ LVDS
TLP291(GB-TP,E)
TLP291(GB-TP,E)
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO
PTK15-Q24-T315
PTK15-Q24-T315