MPDTY024S
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPDTY024S PDF
Type Description
Series:MPDTY
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:12-SIP Module
Size / Dimension:1.30" L x 0.23" W x 0.94" H (33.0mm x 5.8mm x 24.0mm)