ULQ-3.3/20-D48P-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ULQ-3.3/20-D48P-C PDF
Type Description
Series:ULQ
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):66 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:89.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.22" L x 1.35" W x 0.38" H (56.4mm x 34.3mm x 9.53mm)