V048F096M025
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 9.6V 240W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
V048F096M025 PDF
Type Description
Series:VI Chip® VTM®
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Voltage Transformation Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):32V
Voltage - Input (Max):55V
Voltage - Output 1:9.6V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):240 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Efficiency:96.2%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Module
Size / Dimension:1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)