UVQ-12/10-D48P-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
UVQ-12/10-D48P-C PDF
Type Description
Series:UVQ
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)