DRQ-12/50-L48NKSAL2-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DRQ-12/50-L48NKSAL2-C PDF
Type Description
Series:DRQ-12/50-L48 (600W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Intermediate Bus Converter, Digital
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):44V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):600 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:96%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP Module (15 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)