V300A28M500BG2
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 28V 500W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
V300A28M500BG2 PDF
Type Description
Series:Maxi (500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17.86A
Power (Watts):500 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)