RPP20-2405DW/N
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RPP20-2405DW/N PDF
Type Description
Series:POWERLINE+ RPP20-W (20W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A, 2A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Efficiency:88.1%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)