V300A48M500BL2
Description
DC DC CONVERTER 48V 500W
DataSheet
V300A48M500BL2 PDF
Type Description
Series:Maxi (500W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.42A
Power (Watts):500 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)