V48B2H100B2
Description
DC DC CONVERTER 2V 100W
DataSheet
V48B2H100B2 PDF
Type Description
Series:MINI (100W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:2V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:75.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
V150A3V3H200BG2
V150A3V3H200BG2
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
VI-2TF-MX-F3
VI-2TF-MX-F3
DC DC CONVERTER 72V 75W
VI-JWY-CZ-F1
VI-JWY-CZ-F1
DC DC CONVERTER 3.3V 17W
SiT3372AC-4B9-25NE80.000000X
SiT3372AC-4B9-25NE80.000000X
XTAL OSC VCXO 80.0000MHZ HCSL
SiT3373AI-2B9-33NC224.000000X
SiT3373AI-2B9-33NC224.000000X
XTAL OSC VCXO 224.0000MHZ LVDS
V48B2H100B2
V48B2H100B2
DC DC CONVERTER 2V 100W
PT3105C
PT3105C
DC DC CONVERTER 12V 15W