EXB250-48S2V5-R
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EXB250-48S2V5-R PDF
Type Description
Series:EXB250 (165W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):33V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):60A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)