V72A8M300B3
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
DataSheet
V72A8M300B3 PDF
Type Description
Series:Maxi (300W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):110V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):37.5A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Efficiency:84.8%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)