V48C8E100BG3
Description
DC DC CONVERTER 8V 100W
DataSheet
V48C8E100BG3 PDF
Type Description
Series:MICRO (100W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Efficiency:87.4%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)