VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR PDF
Type Description
Series:VEFT1-SMT (1W)
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):300mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:74%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension:0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.6mm x 6.0mm)