BCM48BH120M120A00
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
DataSheet
BCM48BH120M120A00 PDF
Type Description
Series:VI Chip® BCM® (120W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Bus Converter Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):38V
Voltage - Input (Max):55V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Efficiency:94.6%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Module
Size / Dimension:0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)