UCE-12/8.3-D48NB-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 99.6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
UCE-12/8.3-D48NB-C PDF
Type Description
Series:UCE
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.3A
Power (Watts):99.6 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)