MPM12-500P
Manufacturer
UltraVolt
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 84-500V 1.5W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPM12-500P PDF
Type Description
Series:UltraVolt® MPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:High Voltage - Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output 1:84 ~ 500V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3mA
Power (Watts):1.5 W
Voltage - Isolation:100 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:1.50" L x 1.50" W x 0.79" H (38.1mm x 38.1mm x 20.1mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:CE
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-B6F-CU
VI-B6F-CU
DC DC CONVERTER 72V 200W